Японската формация Kyoto Jazz Massive пристига за първия си концерт в България
Японската формация Kyoto Jazz Massive пристига за първия си концерт в България.
Събитието е на 1 декември в Sofia Live Club, съобщават организаторите.
По думите им Kyoto Jazz Massive е движеща сила на световната джаз и електронна музикална сцена вече повече от 30 години, а сега музикантите гостуват у нас, подкрепени от мощния звук на групата Echoes Of A New Dawn Orchestra, разширявайки тяхната визия от джазфънк, броукън бийт до соулфул хаус, космически груув и всичко между тях.
Проектът Kyoto Jazz Massive е основан от братята Шуя и Йоши Окино и открит от Джайлс Петърсън
Японската формация Kyoto Jazz Massive пристига за първия си концерт в България.
Ален Делон - легендата на френското и световното кино, несъмнено ще бъде запомнен от поколенията с пронизващите си сини очи и завладяващото си екранно присъствие. Актьорът оставя след себе си наследство от близо 80 филма, сред които "Роко и неговите братя", "Гепардът", "Басейнът", "Самураят", "Двама мъже в града", "Смъртта на един негодник", "Дума на ченге"... Енигматичният Делон обаче има нещо повече от присъствието му на екрана.
Зад кулисите той води завладяващ и често противоречив живот. От връзките му с някои от най-желаните жени в света до участието му в политическите кръгове, животът му е толкова интригуващ, колкото и героите, в чиито образи се е превъплъщавал.
Какво говорят за Ален Делон по-малко известните факти за живота му?
Бащата на бъдещата кинолегенда е с наполовина френски и наполовина корсикански италиански произх
„Обществен фонд – Лом“ връчи в крайдунавския град тазгодишните награди за култура и изкуство на името на д-р Хернани Цибрански, съобщиха от Община Лом.
Наградата за изобразително изкуство е присъдена на Красимир Кръстев-Ломски. Той е утвърден скулптор, ученик на Георги Чапкънов-Чапа и местните творци Кирил Апостолов и Иван Манойлов.
Кръстев е автор на барелефа на свети Иван Рилски, поставен на входа на Рилския манастир, на паметниците на рок легендите Рони Джеймс Дио и Георги Минчев, изработил е и барелеф на основоположника на българската етнография Димитър Маринов, който е поставен на сградата на Районния съд в Лом.
В раздел „музикално-драматично изкуство“ с годишната награда на фонда е отличена Сияна Йорданова – преподавател по музика в Основно училище „Константин Фотинов“ - Лом, ръководител на вокална гру
Уличният художник Банкси нарисува ново произведение на стена на сграда в Ричмънд, Югозападен Лондон, съобщи Би Би Си.
Творбата на анонимния артист изобразява коза изправена пред пропаст, докато падат камъни. Тя е нарисувана в характерния за Банкси стил. Произведението включва и реална камера за видеонаблюдение, която е монтирана към стената на сградата.
Както и друг път, художникът публикува снимка в Инстаграм на своето произведение, като по този начин той го обяви за свое творение. Банкси не пише нищо за творбата в профила си в социалната мрежа. Така той оставя хората да я интерпретират по свой начин.
Някои предполагат, че козата е символизира човешката раса, която в момента е „на ръба на изчезването“. Други смятат, че включването на камера за видеонаблюдение към произведението, е препратка към това, че навсякъде, дори и в най-уединените места на света,
Българче е най-малкият актьор в селекцията от филми от цял свят в 10-ото юбилейно издание на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“. Алекс Маринов е 12-годишен, когато се снима в главната роля в „Заведи ме вкъщи“- единственият пълнометражен български филм, който е част от специалната селекция на фестивала, разказват от екипа на продукцията.
Лентата е по едноименната книга на Михаил Вешим. Режисьор е преподавателят в НАТФИЗ – Мартин Геновски, оператор е Цветан Недков. Участват Асен Блатечки, Койна Русева, Китодар Тодоров, Антон Радичев, Албена Колева, Петър Калчев и Яна Маринова.
Алекс е избран сред стотици други деца за главната роля. Преминава през кастинг в пет кръга. Той се превъплъщава в
Концерт на Марко Виденович (автор, виола, пиано), Мария Якимовска (флейта), Кристиян Кожумановски (контрабас), Игор Бакревски (кларинет) ще се състои на 9 ноември, събота, в КИЦ на Република Северна Македония, съобщават от културния институт.
По думите им квартетът е единствен по рода си в родината на музикантите, а неговата визия е камерното музициране да стане неизменна част от концертите.
Камерният състав изпълнява композиции на автора на проекта – Марко Виденович, който чрез тях разказва градски истории, приемливи за всеки тип публика.
„Целта на този проект е да представи този камерен състав по един високо културен и достоен начин, чрез изпълнението на 10 композиции, съставляващи една история в рамките на 60 минути“, разказват организаторите.&nb
Събитието е на 1 декември в Sofia Live Club, съобщават организаторите.
По думите им Kyoto Jazz Massive е движеща сила на световната джаз и електронна музикална сцена вече повече от 30 години, а сега музикантите гостуват у нас, подкрепени от мощния звук на групата Echoes Of A New Dawn Orchestra, разширявайки тяхната визия от джазфънк, броукън бийт до соулфул хаус, космически груув и всичко между тях.
Проектът Kyoto Jazz Massive е основан от братята Шуя и Йоши Окино и открит от Джайлс Петърсън. Завръща се на европейската сцена след петнадесетгодишна пауза, празнувайки своя 30-ти рожден ден с нов материал и нов състав.
През 1994 г. излиза първата им продукция - компилация, озаглавена Kyoto Jazz Massive V.A. Пробивът им идва с първия им сингъл Eclipse, издаден от германския лейбъл Compost, последван през 2000 г. от албума Spirit Of The Sun. Kyoto Jazz Massive печели международно признание, тъй като както критиците, така и публиката оценяват новаторски кросоувър стил, съчетаващ електро, джаз, хаус, фънк и нестандартни бийтове.
Фотографска изложба показва „Старите квартали на София“.
Експозицията е част от цикъла „Невидима София“ и ще бъде открита на 17 октомври в столичен хотел. Фотографиите ще останат там до 31 октомври, а от 14 до 27 ноември може да бъдат разгледани в столичен мол, съобщават организаторите от „Програмата“.
„Старите квартали на София“ е продължение на изложбите, посветени на архитектурното наследство на столицата, изчезналите кина на София и незабравените читалища.
„Това е една визуална ода към тези части на града, които остават извън светлината на прожекторите, но носят в себе си духа на отминали времена и атмосфера, която вече е трудно откриваема“, казват от екипа.
Те отбелязват, че в проекта се хвърля светлина върху старите квартали на града, където са се запазили контрастите между ръждясалите ог
Музеят "Ван Гог" в Амстердам празнува 150-ата годишнина на импресионизма с мащабната ретроспективна изложба Vive l`impressionnisme! Masterpieces from Dutch Collections, съобщи пресслужбата на културната институция.
Експозицията става факт в резултат на сътрудничество между 15 нидерландски музея и частни колекции и представя повече от сто от най-значимите произведения на френския импресионизъм в нидерландски колекции, сред които "Дъгата" и "Понтоаз" (1877) на Камий Писаро и "Маково поле" (1881) на Клод Моне.
На 15 април 1874 г. неколцина млади художници подреждат своя изложба на парижки булевард. Те сами организират изложбата и така се освобождават от стриктните правила за участие в официалната годишна изложба, налагани от утвърдените автори. Клод Моне, Берта Моризо, Огюст Реноар, Пол Сезан, Едгар Дега и Алфред Сисле шокират публиката с ярките цветове и смелото дв
Повече от 50 местни творци с над 150 произведения участват тази година в 24-ото издание на Есенния салон в Казанлък. Те могат да бъдат разгледани в изложбена зала „Иван Милев“ в Културно-информационния център, а носител на голямата награда на Община Казанлък стана Володя Зарчев. Отличието на Художествената галерия в Казанлък получи Антон Радулов, а на Литературно-художествен музей (ЛХМ) „Чудомир“ – Иван Гайдаров. Наградата за млад автор получи Георги Гечев.
Победителите бяха определени от жури с председател Сребра Касева, зам.-кмет по хуманитарни политики. Членове бяха директорът на ЛХМ „Чудомир“ Добрина Матова и директорът на Художествената галерия д-р Пламен Петров, който откри експозицията.
Той напомни, че освен град на рози и траки, Казанлък е и град на художниците. Тук действително има имена, които заслужават в
Няма голяма престижна задгранична експозиция, представяща българското културно и археологическо наследство, без участие на РИМ-Враца, каза директорът Георги Ганецовски.
По думите му при иницииране на подобна експозиция винаги се търсят експонати от Врачанския музей, което само по себе си показва значимостта му. Този път в изложбата в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ са избрани девет предмета от РИМ във Враца, които са едни от най-хубавите експонати от съкровището от Могиланската могила във Враца и от откритото в село Рогозен.
Както съобщихме общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, като българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември т. г. до 3 март 2025 г.
От Врачанското съкровище посетите
Ана Аврамова-Пешева (Mano de Ana) представя новата си изложба „Амалгама“. Експозицията ще бъде показана в Cryptid Art Space в София от 11 до 23 ноември, съобщават организаторите.
„А-мал-га-ма - сплав от живак и други метали. Съвкупност, съчетаване на привидно несвързани компоненти. Колекция от спомени, създадени от интерес към естествознанието и мистицизма, които пряко повлияват цялата работа на Ана. Комбинация от събирани през годините причудливи форми, които намира през годините и работата й в различни медиуми - графика, илюстрация, фотографски техники“, разказват от екипа.
По думите им авторката изучава сливането, амалгамата между науката и мистичните ритуали, прилагани през вековете и тяхната изглеждаща далечна, но всъщност много тясна връзка.
Ана Аврамова-Пешева е родена в София през 1992 г.. Преди пет години се запоз
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП.
...
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd.
Водени от страстта си към ...
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс.
Шоуто е наречено A ...
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП.
...
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd.
Водени от страстта си към ...
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Японската формация Kyoto Jazz Massive пристига за първия си концерт в България.
Събитието е на 1 декември в Sofia Live Club, съобщават организаторите.
Ален Делон - легендата на френското и световното кино, несъмнено ще бъде запомнен от поколенията с пронизващите си сини очи и завладяващото си екранно присъствие. Актьорът оставя след себе си наследство от близо 80 филма, сред които "Роко и неговите братя", "Гепардът", "Басейнът", "Самураят", "Двама мъже в града", "Смъртта на един негодник", "Дума на ченге"... Енигматичният Делон обаче има нещо повече от присъствието му на екрана.
Зад кулисите той води завладяващ и често противоречив живот. От връзките му с някои от най-желаните жени в света до участието му в политическите кръгове, животът му е толкова интригуващ, колкото и героите, в чиито образи се е превъплъщавал.
Какво говорят за Ален Делон по-малко известните факти за живота му?
Бащата на бъдещата кинолегенда е с наполовина френски и наполовина корсикански италиански произх
„Обществен фонд – Лом“ връчи в крайдунавския град тазгодишните награди за култура и изкуство на името на д-р Хернани Цибрански, съобщиха от Община Лом.
Наградата за изобразително изкуство е присъдена на Красимир Кръстев-Ломски. Той е утвърден скулптор, ученик на Георги Чапкънов-Чапа и местните творци Кирил Апостолов и Иван Манойлов.
Кръстев е автор на барелефа на свети Иван Рилски, поставен на входа на Рилския манастир, на паметниците на рок легендите Рони Джеймс Дио и Георги Минчев, изработил е и барелеф на основоположника на българската етнография Димитър Маринов, който е поставен на сградата на Районния съд в Лом.
В раздел „музикално-драматично изкуство“ с годишната награда на фонда е отличена Сияна Йорданова – преподавател по музика в Основно училище „Константин Фотинов“ - Лом, ръководител на вокална гру
Уличният художник Банкси нарисува ново произведение на стена на сграда в Ричмънд, Югозападен Лондон, съобщи Би Би Си.
Творбата на анонимния артист изобразява коза изправена пред пропаст, докато падат камъни. Тя е нарисувана в характерния за Банкси стил. Произведението включва и реална камера за видеонаблюдение, която е монтирана към стената на сградата.
Както и друг път, художникът публикува снимка в Инстаграм на своето произведение, като по този начин той го обяви за свое творение. Банкси не пише нищо за творбата в профила си в социалната мрежа. Така той оставя хората да я интерпретират по свой начин.
Някои предполагат, че козата е символизира човешката раса, която в момента е „на ръба на изчезването“. Други смятат, че включването на камера за видеонаблюдение към произведението, е препратка към това, че навсякъде, дори и в най-уединените места на света,
Българче е най-малкият актьор в селекцията от филми от цял свят в 10-ото юбилейно издание на международния кино-литературен фестивал „Синелибри“. Алекс Маринов е 12-годишен, когато се снима в главната роля в „Заведи ме вкъщи“- единственият пълнометражен български филм, който е част от специалната селекция на фестивала, разказват от екипа на продукцията.
Лентата е по едноименната книга на Михаил Вешим. Режисьор е преподавателят в НАТФИЗ – Мартин Геновски, оператор е Цветан Недков. Участват Асен Блатечки, Койна Русева, Китодар Тодоров, Антон Радичев, Албена Колева, Петър Калчев и Яна Маринова.
Алекс е избран сред стотици други деца за главната роля. Преминава през кастинг в пет кръга. Той се превъплъщава в
Концерт на Марко Виденович (автор, виола, пиано), Мария Якимовска (флейта), Кристиян Кожумановски (контрабас), Игор Бакревски (кларинет) ще се състои на 9 ноември, събота, в КИЦ на Република Северна Македония, съобщават от културния институт.
По думите им квартетът е единствен по рода си в родината на музикантите, а неговата визия е камерното музициране да стане неизменна част от концертите.
Камерният състав изпълнява композиции на автора на проекта – Марко Виденович, който чрез тях разказва градски истории, приемливи за всеки тип публика.
„Целта на този проект е да представи този камерен състав по един високо културен и достоен начин, чрез изпълнението на 10 композиции, съставляващи една история в рамките на 60 минути“, разказват организаторите.&nb
По думите им Kyoto Jazz Massive е движеща сила на световната джаз и електронна музикална сцена вече повече от 30 години, а сега музикантите гостуват у нас, подкрепени от мощния звук на групата Echoes Of A New Dawn Orchestra, разширявайки тяхната визия от джазфънк, броукън бийт до соулфул хаус, космически груув и всичко между тях.
Проектът Kyoto Jazz Massive е основан от братята Шуя и Йоши Окино и открит от Джайлс Петърсън. Завръща се на европейската сцена след петнадесетгодишна пауза, празнувайки своя 30-ти рожден ден с нов материал и нов състав.
Фотографска изложба показва „Старите квартали на София“.
Експозицията е част от цикъла „Невидима София“ и ще бъде открита на 17 октомври в столичен хотел. Фотографиите ще останат там до 31 октомври, а от 14 до 27 ноември може да бъдат разгледани в столичен мол, съобщават организаторите от „Програмата“.
„Старите квартали на София“ е продължение на изложбите, посветени на архитектурното наследство на столицата, изчезналите кина на София и незабравените читалища.
„Това е една визуална ода към тези части на града, които остават извън светлината на прожекторите, но носят в себе си духа на отминали времена и атмосфера, която вече е трудно откриваема“, казват от екипа.
Те отбелязват, че в проекта се хвърля светлина върху старите квартали на града, където са се запазили контрастите между ръждясалите ог
Музеят "Ван Гог" в Амстердам празнува 150-ата годишнина на импресионизма с мащабната ретроспективна изложба Vive l`impressionnisme! Masterpieces from Dutch Collections, съобщи пресслужбата на културната институция.
Експозицията става факт в резултат на сътрудничество между 15 нидерландски музея и частни колекции и представя повече от сто от най-значимите произведения на френския импресионизъм в нидерландски колекции, сред които "Дъгата" и "Понтоаз" (1877) на Камий Писаро и "Маково поле" (1881) на Клод Моне.
На 15 април 1874 г. неколцина млади художници подреждат своя изложба на парижки булевард. Те сами организират изложбата и така се освобождават от стриктните правила за участие в официалната годишна изложба, налагани от утвърдените автори. Клод Моне, Берта Моризо, Огюст Реноар, Пол Сезан, Едгар Дега и Алфред Сисле шокират публиката с ярките цветове и смелото дв
Повече от 50 местни творци с над 150 произведения участват тази година в 24-ото издание на Есенния салон в Казанлък. Те могат да бъдат разгледани в изложбена зала „Иван Милев“ в Културно-информационния център, а носител на голямата награда на Община Казанлък стана Володя Зарчев. Отличието на Художествената галерия в Казанлък получи Антон Радулов, а на Литературно-художествен музей (ЛХМ) „Чудомир“ – Иван Гайдаров. Наградата за млад автор получи Георги Гечев.
Победителите бяха определени от жури с председател Сребра Касева, зам.-кмет по хуманитарни политики. Членове бяха директорът на ЛХМ „Чудомир“ Добрина Матова и директорът на Художествената галерия д-р Пламен Петров, който откри експозицията.
Той напомни, че освен град на рози и траки, Казанлък е и град на художниците. Тук действително има имена, които заслужават в
Няма голяма престижна задгранична експозиция, представяща българското културно и археологическо наследство, без участие на РИМ-Враца, каза директорът Георги Ганецовски.
По думите му при иницииране на подобна експозиция винаги се търсят експонати от Врачанския музей, което само по себе си показва значимостта му. Този път в изложбата в музея "Гети" в Лос Анджелис, САЩ са избрани девет предмета от РИМ във Враца, които са едни от най-хубавите експонати от съкровището от Могиланската могила във Враца и от откритото в село Рогозен.
Както съобщихме общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, като българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември т. г. до 3 март 2025 г.
От Врачанското съкровище посетите
Ана Аврамова-Пешева (Mano de Ana) представя новата си изложба „Амалгама“. Експозицията ще бъде показана в Cryptid Art Space в София от 11 до 23 ноември, съобщават организаторите.
„А-мал-га-ма - сплав от живак и други метали. Съвкупност, съчетаване на привидно несвързани компоненти. Колекция от спомени, създадени от интерес към естествознанието и мистицизма, които пряко повлияват цялата работа на Ана. Комбинация от събирани през годините причудливи форми, които намира през годините и работата й в различни медиуми - графика, илюстрация, фотографски техники“, разказват от екипа.
По думите им авторката изучава сливането, амалгамата между науката и мистичните ритуали, прилагани през вековете и тяхната изглеждаща далечна, но всъщност много тясна връзка.
Ана Аврамова-Пешева е родена в София през 1992 г.. Преди пет години се запоз
През 1994 г. излиза първата им продукция - компилация, озаглавена Kyoto Jazz Massive V.A. Пробивът им идва с първия им сингъл Eclipse, издаден от германския лейбъл Compost, последван през 2000 г. от албума Spirit Of The Sun. Kyoto Jazz Massive печели международно признание, тъй като както критиците, така и публиката оценяват новаторски кросоувър стил, съчетаващ електро, джаз, хаус, фънк и нестандартни бийтове.
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.